reguli de hochei

În acest articol ne uităm la regulile de bază ale jocului de hochei.

Platforma are o dimensiune de 56-61 m lungime si m latime 26-30. colțuri sunt rotunjite de un cerc a cărui rază este de aproximativ 8 m. Platforma este inconjurata de garduri, lemn sau plastic ( „board“) alb. Inaltimea lor -. 1.17 m pentru a exclude riscul de prejudiciu jucător, suprafața plăcilor face absolut netedă. Ușile prin care jucătorii sunt situate pe suprafața de gheață, deschise spre exterior.

Înainte de joc antrenorul dă judecătorului o listă a participanților. Fiecare echipă poate avea 2 portari și 20 de jucători. Odată ce jocul a început, a face modificări interzise. Dacă în timpul jocului unii dintre participanți nu au suficiente (de exemplu, din cauza rănilor sau penalizări), apoi sa oprit.
Echipamentul constă dintr-un patine de hochei, bastoane de hochei, și echipamentul de protecție superioară a matriței. lame Skate ar trebui să fie sigure și bățul - din lemn, aluminiu sau plastic. Purtând o casca de hochei în timpul unui joc în mod necesar.

În timpul jocului, echipa trebuie să aibă un portar care poate fi înlocuit de un alt participant. Începe jocul - arunca pucul la punctul central al site-ului. Echipe proteja poarta, și schimbați-le după perioada principală.
Cu privire la încălcarea - cazul în care contactul fizic cu un adversar de orice fel fix.

7 există o amendă soiuri: mici, Bench minore, mare, disciplinare, joc de abatere profesională, o aruncare liberă și o penalizare meci. penalizare - jucătorul este eliminat în 2 minute, fără a schimba oportunități Bench Minor - jucătorul este trimis la banca de pedeapsă, timp de 2 minute. penalizare majore implică eliminarea jucatorului de teren pentru a termina jocul. Dacă un jucător primește în același timp, și mici și amendă mare, acesta din urmă va fi primul servit.

În cazul în care un participant a primit o penalizare disciplinară, acesta este eliminat din gheață timp de 10 minute și a rămas pe banca de rezerve până la pedeapsa până la o oprire imediată a jocului. Greseli înainte de sfârșitul jocului este că jucătorul este în afara jocului și sa dus la vestiar. penalizare Match - jucătorul eliminat înainte de sfârșitul jocului și înlocuiți-l cu o rezervă. Portarul nu are voie să servească pedepsele, în timp ce stau pe banca de pedeapsă.

Amenzile sunt aplicate pe diverse tulburări, de exemplu, în cazul în care unul dintre jucătorii de la adversar împins la bord cu ajutorul cotului. Cu toate acestea, o împinge la bord nu este o situație în care adversarul încearcă să se strecoare între flanșă și atacator, și deplasează Puck „este TRANSPORTING“ la bord. Încălcările sunt și a lovit la sfârșitul stick-ul, atac rău, atacul adversarului din spate, retezarea (poziția corpului la adversar nivelul genunchiului sau mai mic, astfel încât el sau cade în genunchi, sau este lovit pe genunchi), stick-un impuls, grosolănie, lupte, lovit cu capul lui , de înaltă lipirea, întârzie un adversar sau cluburi, jucători de atac, care nu este posesia pucul (numit de blocare), lovitura, forța de tracțiune, suportul pentru picioare, un atac în gât sau de cap.

Dacă sunteți implicat în femei de hochei, acestea ar trebui să poarte o mască de față completă, prin care nu poate trece nici o lamă de băț sau pucul.

câmp
Câmpul de hochei fotbal identice. Acesta este - un pad gheață dreptunghiular cu colțuri rotunjite, dimensiuni. Conform regulilor IIFH dimensiunile sale constituie 58 - 30 de metri, și de regulile NHL. - 60.96 x 25.9 m ridicate pe înălțime barele de protecție perimetrale 120 cm - 122 cm.

poartă
Poarta este fixat ferm pe gheață, dar în același timp, ele sunt deplasate prin prevenirea leziuni la jucători. Dimensiuni ale ușilor: 122cm - înălțime 183 cm - lungime. Prin poarta atîrna grila, umezirea loviturile.

comenzi
Echipa include 20 până la 25 de jucători, dar pe teren din 5 jucători de câmp și un portar, care poate fi înlocuit cu al 6-lea player-ul. Înlocuirea de jucători are loc în timpul unui joc sau atunci când vă opriți jocul. În prelungiri, du-te pe teren 4 jucători și un portar.

Durata jocului
Meci durează 3 perioade de 20 de minute, cu o pauză de 15 minute. În cazul în care meciul este jucat la egalitate, timp suplimentar este prescris, și anume timp suplimentar de joc. Dacă timpul suplimentar este jucat la egalitate, a avut loc gloanțe, care este, după meci aruncă. Prelungirile și suma shootouts convenite separat, ci ca parte a turneului.

Timpul - out
Principalul sau suplimentar timpul de joc orice echipa poate lua o pauză în 30 de secunde. Antrenorul va desemna un jucător, care ar trebui să apeleze la justiție șef cu o cerere de timp în timpul pauzei normale în joc. Chief Justice va notifica scorer. Apoi, jucătorii celor două echipe de pe teren, a condus până la bănci lor. Orice echipă poate lua timp în timp la aceeași oprire. Dar a doua echipă care vrea să ia timp, pentru a livra notifica șef Justiție, până când sa încheiat primul timeout.

Offside - ofsaid. Numit de Puck și ataca jucător cu ambele patine sunt în zona de capăt adversarilor.
arbitru șef adjunct ridică brațul în sus, și dacă un jucător în atac vine cu mașinile de spălat sau ea este îndreptată spre partea din față a obiectivului, jocul a fost oprit. În zona de mijloc i se atribuie o aruncare. Dacă atingeți un puc nu a fost, jocul continuă, dar ofsaid continuă până când toți jucătorii atacă nu va ieși din zona sau adversarii puck nu a mers departe de această zonă. Atunci când oricare dintre condițiile de arbitrul asistent trebuie să coborâți brațul și echipa va continua să joace.
Ofsaid nu este considerat în cazul în care jucătorul cu pucul solicită, în spate, înainte de zona Puck. Și în cazul în care jucătorii echipei apere picătură pucul în zona apărării sale.

Bullitt
Bullet - o aruncare liberă, care este o pedeapsă sau un postgame. Pentru a atribui gloanțe și condițiile necesare 5 1 După meci condiție:

1. pucul a fost în afara zonei de apărare jucător afectate lui.
2. Un jucător atacurile care urmăresc mașină de spălat.
3. Încălcarea a avut loc în partea din spate.
4. Înainte jucător nu a reușit să înscrie din cauza unei încălcări.
5. Între jucător ofensiv și portarul de apărarea jucători laterale acolo.
6. Câștigătorul nu este determinată după meci principal și timp suplimentar.
Există și alte dispoziții pentru numirea gloanțelor, cu excepția încălcări în timpul luptei, „unu la unu“. De obicei, acestea includ o varietate de încălcări intenționate.

ore suplimentare
Orele suplimentare este timpul suplimentar de joc pentru a determina câștigătorul, în cazul în care rezultatul meciului a fost o remiză. În conformitate cu regulile de hochei, a avut loc la primul gol. În prelungiri, pe terenul de la fiecare echipă va juca 5 jucători: 4 jucători de câmp și un portar.